Манометр для автоклаву: призначення та різновиди

Манометр для автоклаву: призначення та різновиди

Основним приладом для контролю тиску у котлах та автоклавах є манометри. За призначенням та конструкційними особливостями їх поділяють на:

  • Показуючі – даний манометр дозволяє візуально оцінити рівень тиску, наявний на даний момент часу у агрегаті.
  • Сигналізуючі (електроконтактні) – використовуються задля замикання чи розмикання електричних ланцюгів при досягненні у обладнанні заданих значень надлишкового тиску.
  • Самопишучі – такі манометри застосовуються для виміру та регістрації надлишкового тиску у апараті на протязі повного циклу теплової обробки продуктів.

  Принцип дії показуючого манометру визначається наявністю у його будові пустотілої металевої трубки, яка заповнена конденсатом і з’єднана через сифонну трубку із паровим простором автоклаву. При підвищенні тиску пари трубка випрямляється. До її верхнього вільного кінця прикріплена тяга, пов’язана із зубчатим сектором. Тяга повертає сектор, взаємодіючий із шестірнею, що розміщена на осі, на якій закріплена стрілка. Коли вісь повертається, стрілка відхиляється від свого положення, показуючи тиск на шкалі манометру. Між самим манометром та сифонною трубкою додатково встановлюються триходовий пристрій для підключення, відключення, а також перевірки приладу для вимірювання тиску.

  Манометр електроконтактний застосовується з метою електричної сигналізації, блокування, автоматичного управління та діє при певних значеннях тиску.

  Сигналізуючі манометри відрізняються від показуючих лише спеціальними електричними контактами. Принцип дії такого манометру полягає у тому, що якщо тиск пари у вимірюваному просторі зменшиться і досягне того мінімального значення шкали, на якій встановлений перший контакт, стрілка замкне ланцюг і вимкне лампочку зеленого кольору. Якщо ж тиск навпаки зросте, стрілка замкне другий контакт, що підпорядковується червоній лампочці.

З метою безперервного контролю теплової обробки харчової продукції та запису показників тиску пари всередині автоклаву встановлюють самопишучі манометри. Їх дія заснована на врівноваженні вимірюваного тиску пари силою пружної деформації трубчатої пружини. Розкручування пружини, викликане зміною тиску, передається за допомогою передавального механізму на перо пристрою. яке безпосередньо фіксує на дисковій діаграмі вимірюваний тиск.

Слід зазначити, що на більшості моделей сучасних побутових автоклавів встановлено саме показуючий манометр.