ТЕН для автоклаву: призначення, конструкція, переваги та недоліки використання

ТЕН для автоклаву: призначення, конструкція, переваги та недоліки використання

  Трубчатий електронагрівач (ТЕН) для медичного обладнання, дистиляторів, автоклавів та інших пристроїв призначений для підтримування заданого температурного режиму у ємностях, наповнених будь-яким типом рідини (вода, масло тощо) або повітрям. Як правило, він складається із тонкостінної (0,8–1,2 мм) металевої трубки (оболонки), в якій розміщена спіраль з проволоки, що має високі показники питомого електричного опору. Кінці спіралі з’єднані із контактним стрижнем, зовнішні виводи якого слугують для підключення нагрівача до джерела живлення. 

  Матеріалом трубки може бути вуглеродна сталь (за умови, якщо температура поверхні ТЕНа у робочому режимі не перевищує 450оС) чи сталь нержавіюча при більш високих температурах або роботі трубчатого електронагрівача у агресивних середовищах. Спіраль ізолюють від трубки наповнювачем, що проявляє гарні електроізоляційні властивості та добре проводить тепло. З цією метою зазвичай використовують периклаз – кристалічну магнієву суміш.

  Після закладання наповнювача трубку ТЕНа опресовують. Під значним тиском периклаз перетворюється на моноліт, який надійно фіксує спіраль по осі трубки. Опресований ТЕН для автоклаву може мати вигин для набуття ним необхідної форми. Його контактні стрижні ізолюють від трубки ізолятором, торці герметизують вологозахисним кремнійорганічним лаком.

Переваги та недоліки ТЕНа

Серед переваг ТЕНа варто відзначити такі його характеристики, як:

  • універсальність;
  • надійність;
  • безпека обслуговування.

  Трубчаті електронагрівачі можливо використовувати при контакті із газоподібними та рідкими середовищами. Вони не бояться вібрацій та ударів та не є вибухонебезпечними.

  Робоча температура ТЕНів може досягати 800оС, що дає змогу застосовувати їх не лише в установках кондуктивного та конвекційного нагріву, але й у якості випромінювачів в установках інфрачервоного нагріву. Внаслідок герметизації спіралей термін служби таких електронагрівачів становить 10 тисяч годин.

Трубчатий електронагрівач може мати різноманітну конструкцію, що дозволяє вмонтовувати його у найрізноманітніші пристрої, починаючи від промислової печі і закінчуючи побутовими електронагрівними приладами. Так, окрім звичайного виконання, випускають однокінцеві ТЕНи патронного типу з діаметром від 6,5 до 20 мм, що вирізняються високою питомою поверхневою потужністю, а також плоскі ТЕНи із поверхнею, яка активно віддає тепло.

  До недоліків трубчатих електронагрівачів належать:

  • Висока металоємність, що обумовлює і значну вартість виробу (внаслідок використання дорогих матеріалів – ніхрому та нержавіючої сталі).
  • Неможливість ремонту при перегоранні спіралі.
  • Не дуже тривалий експлуатаційний період.